Головна / Все про крови / Автоматичний плазмаферез – сучасна технологія донорства плазми
Автоматичний плазмаферез – сучасна технологія донорства плазми

Плазмаферезом називається медична процедура вилучення із судинного русла донора тільки плазми крові, а клітини крові (еритроцити, тромбоцити та лейкоцити) повертають (реінфузують) до судинного русла донора під час або в кінці процедури.

Необхідність донорства плазми полягає в тому, що для надання адекватної медичної допомоги хворі потребують набагато більших об’ємів донорської плазми та її препаратів, ніж еритроцитів. При донорстві крові від одного донора за рік можна отримати до 1,0-1,25 л плазми. За той же час донор плазми за рік може здати до 12-15 л плазми.

В залежності від методу проведення виділяють аферез мануальний (ручний, переривчастий) з використанням полімерних гемаконтейнерів і апаратний (автоматичний) із застосуванням апаратів автоматичного плазмаферезу (автоматизованих систем збору плазми).

Мануальний плазмаферез проводять з використанням полімерних контейнерів для плазмаферезу та рефрижераторних центрифуг. При мануальному плазмаферезі кров вилучають у полімерні контейнери для плазмаферезу, центрифугують, виділяють плазму за допомогою плазмоекстракторів, а клітинні компоненти крові, що залишилися, повертають донорам. Мануальний плазмаферез проводиться за подвійною або однократною методикою. Використання подвійного плазмаферезу дозволяє за одну процедуру отримувати вдвічі більший об’єм  плазми, ніж з дози консервованої крові чи при проведенні однократного мануального аферезу плазми.

Використання апаратів автоматичного плазмаферезу є сучасною і надійною технологією проведення процедур донорського плазмаферезу. При автоматичному плазмаферезі використовують апарати автоматичного плазмаферезу та індивідуальні для кожного типу апаратів одоноразові витратні полімерні комплекти. Апарати автоматичного плазмаферезу працюють за безперервно-циклічним принципом та одноголковим венозним доступом. Кожний цикл включає два періоди: період «вилучення» крові з наступним періодом «повернення» клітинних компонентів крові. Після повернення клітин крові до венозного русла донора апарат переходить до нового циклу вилучення. Після збору заданого об’єму плазми апарат автоматично зупиняє процедуру.

Всі сучасні апарати автоматичного плазмаферезу мають мікрокомп’ютер та відповідне програмне забезпечення. Контроль за  виконанням процедури та функціональним станом апарату проводиться автоматично. Тому процедури аферезу плазми на таких апаратах називають автоматичним плазмаферезом. Програмне забезпечення включає контроль роботи всіх функціональних блоків апарату.

Високоточні сенсори відслідковують кожну фазу процесу вилучення крові та повернення клітин крові до венозного русла донора. Всі системні елементи апаратів автоматично перевіряються на справність перед кожною процедурою плазмаферезу.          Повна автоматизація процедур плазмаферезу, багаточисельні системи забезпечення безпеки, безперервний моніторинг та автоматичне керування функціями системи дозволяє медичному персоналу зосередити свою увагу на стані донора, а не апарату. Наявність вказаного автоматичного контролю разом з використанням одноразових витратних комплектів робить проведення процедури автоматичного плазмаферезу повністю безпечною для донора.

Обсяг плазми, який може бути вилучений у донора за процедуру автоматичного плазмаферезу, залежить від статі, ваги, росту донора та гематокріту перед донацією. Максимальна одноразова доза плазми визначається за допомогою відповідних таблиць і знаходиться в межах від 600 до 800 мл.

Автоматичний плазмаферез має цілий ряд ПЕРЕВАГ перед заготівлею плазми мануальним методом:

— висока якість плазми;

— більша одноразова доза плазми;

— висока ефективність праці медперсоналу;

— повна безпека донора за рахунок автоматичного контролю всіх етапів процедури та неможливість повернення компонентів крові від іншого донора;

— дозволяє одночасно заготовляти плазму вiд донорiв всiх груп кровi;

— зменшення часу проведення процедури аферезу.

 До відносних недоліків апаратного плазмаферезу можна віднести:

— відносно висока вартість одноразових  витратних комплектів;

— необхідність підбору донорів з добре розвинутими ліктьовими венами.

В Житомирському обласному центрі крові для проведення автоматичного плазмаферезу використовуються апарати Autopheresis-C фірми BAXTER (США). Розділення крові донора на клітини і плазму в апараті проходить шляхом мембранної фільтрації, що є досить безпечним для клітин крові. Апарати мають малий екстракорпоральний об’єм, що попереджує гіповолемічну реакцію у донорів. Досвід використання даного типу апаратів на протязі багатьох років свідчить про високу надійність роботи апаратів, цілковиту безпеку для донорів, легку переносимість донорами процедури плазмаферезу. Більшість донорів, у яких були проведені автоматичні плазмаферези, надають перевагу донорству плазми на апаратах автоматичного плазмаферезу, а не мануальному.