Обстеження

   Часто люди справедливо бачать в донорстві перш за все гуманність цього  вчинку. Між тим, практика показує, що участь в донорстві нерідко зберігає здоров‘я самому донору. За звичай людині важко заставити себе прийти на профілактичний огляд до лікаря без поважних причин. Проте, якщо донор здає кров хоча б 1 раз на рік, він обов‘язково перевірить своє здоров‘я. Практика показує, що під час огляду потенційного донора буває лікарі виявляють деякі порушення здоров’я, про які сам донор і не здогадувався. Це тим цінніше, що при сучасному розвитку медицини раннє виявлення захворювань сприяє успішному лікуванню. Перед кожним здаванням крові, особливо, якщо людина прийшла вперше, досвідчені лікарі детально розпитують про перенесені захворювання, з‘ясовують про можливі перебування в регіонах розповсюдження особливо небезпечних інфекцій. Тоді проводять детальний огляд. Перед донацією обов‘язково проводяться певні лабораторні дослідження: визначається група крові і резус-належність, кількість гемоглобіну, рівень  трансамінази  АЛТ,  для оцінки функціонального стану печінки .

 В комунальній установі «Житомирський обласний центр крові» вся заготовлена донорська кров та її компоненти досліджуються на чотири інфекції, що передаються через кров: вірусний гепатит В, вірусний гепатит С, сифіліс та ВІЛ. В незалежності від того, скільки разів донор здав кров або компоненти крові на протязі року, тестуванню на інфекції підлягає кожна його донація.

 Дослідження на гемотрансмісивні інфекції проводяться серологічними методами: імунохемілюмінесцентним (ІХЛА) та імуноферментним (ІФА). Основа цих методів – виявлення антигену та/або антитіл до збудника вище зазначених інфекцій. Тестування методом ІХЛА проводиться на сучасному обладнанні – автоматичному аналізаторі «ARCHITECTi2000SR», що дозволяє досліджувати один зразок одночасно на 4 інфекції.

     Кожен донор має право отримати результати тестування на інфекції у вигляді довідки. Для цього донору потрібно звернутись в реєстратуру КУ «Центр крові» на наступний день після донації з паспортом. Видана довідка про результати тестувань на інфекції дійсна на протязі одного року.

      Всі обстеження на гемотрансмісивні інфекції, які проводять в обласному центрі є скринінговими. Скринінг – це відбір ймовірно здорових осіб для донорства. Позитивні результати скринінгу на інфекції не є підставою для встановлення діагнозу. Такому донору, або претенденту в донори, потрібно звернутись у відповідні заклади охорони здоров’я для проведення підтверджуючих досліджень.

В платних донорів додатково 1 раз на рік визначається кількість еритроцитів, лейкоцитів, лейкоцитарна формула, швидкість осідання еритроцитів, кількість тромбоцитів, загальна кількість білку.

Слід зазначити, що при лабораторних дослідженнях, а також заготовленні крові від донорів, використовують лише одноразові витратні матеріали промислового виробництва в індивідуальній упаковці, повторне використання яких неможливо.

Всі обстеження донорам проводяться безоплатно.

Платні донори 1 раз на рік за місцем проживання проходять флюорографію, жінки обстежуються у гінеколога, в разі необхідності проходять обстеження у інших спеціалістів.

Таким чином, кожен донор 1 раз в рік проходить медичне обстеження, що є запорукою зберігання особистого здоров‘я.