Головна / Новини / Новини / Що ми знаємо про групу крові?
Що ми знаємо про групу крові?
Новини

Вона незмінна протягом життя, не залежить від національності, статі і віку, передається спадково, являє собою індивідуальний для кожного з нас набір специфічних властивостей.
Поняття про групи крові з’явилося ще на початку ХХ століття завдяки дослідженням Карла Ландштейнера. У дослідженнях, проведених австрійським імунологом, було виявлено наявність певних білкових речовин — антигенів, які знаходяться на еритроцитах та антитіл —  білків  плазми крові. Ландштейнер розділив нас на три групи, а пізніше чеський колега Янський додав і четверту. День народження Ландштейнера, який поділив все людство на чотири групи згідно  властивостям їх крові зробили пам’ятним днем для всього світу – Всесвітнім днем донора крові.

 Для позначення антигенів  крові системи АВО використовують літери А та В, а антитіла позначають як анти -А і анти-В.

Для першої групи крові системи АВО — 0 (І) характерна відсутність антигенів на еритроцитах. Люди з цією групою крові є універсальними донорами, оскільки їхню кров можна переливати людям решти трьох груп. Друга група крові позначається як А (II) і має антиген А на еритроцитах, третя В (III) — антиген В. Люди з четвертою групою крові, або АВ (IV), на своїх еритроцитах носять обидва антигени, але натомість у плазмі відсутні антитіла. Згідно зі статистикою, близько половини всіх жителів планети мають кров першої групи, близько 40% — носії другий, приблизно у 8% населення — третя група, і тільки у 2% людей — четверта.

Резус-фактор це теж система антигенів, але притаманна не всім людям. Резус-фактор може бути позитивним, негативним і визначається наявністю Д антигену на поверхні еритроцитів. Якщо у людини є Д антиген, він резус позитивний, якщо ні — резус негативний. Переважна більшість (85%) — володарі резус-позитивної крові, і лише 15% резус – негативні.

Життя непередбачуване і інколи знати свою групу крові просто необхідно, якщо мова йде про збереження життя. Саме цим і зумовлена важливість того, як дізнатися групу крові своїх близьких і свою власну. Здавши кров ти зможеш дізнатися про свою групу крові та резус-належність, проставити  відмітку у документи що засвідчують твою особу  та не втрачати дорогоцінний час на проведення досліджень в стресових та непередбачених ситуаціях, коли хвилини можуть врятувати життя тобі, чи комусь із твоїх близьких.

Завідуюча відділом клінічної лабораторії КУ «Житомирського обласного центру крові» Соколовська Н.І.